Erasmus + w Grecji
W dniach 25.02-03.03.2019r. uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Rębkowie uczestniczyli w czwartej mobilności w ramach realizowanego programu Erasmus+ pod hasłem „ Podzielmy się kulturą i historią z użyciem nowoczesnych metod i technik nauczania i uczenia się ”, wraz z partnerami z Portugalii, Włoch i Grecji. W tej mobilności wzięło udział pięcioro uczniów z klas VI, VII, VIII pod opieką pani dyrektor Elżbiety Głodek i nauczycielek: Alicji Soszki i Ewy Karczmarczyk.
Celem każdej mobilności była wymiana doświadczeń, dzielenie się kulturą i tradycjami każdego z krajów partnerskich, a także rozwijanie umiejętności komunikacji w języku angielskim oraz zdobycie nowych znajomości i zawarcie przyjaźni międzynarodowych.
Tym razem miejscem spotkania było Patras- urocze miasto Grecji, trzecie pod względem wielkości, położone na Półwyspie Peloponeskim, nad Morzem Jońskim. Uczestnicy mieli możliwość poznania wiedzy na temat bogatej historii i kultury kraju, będącego kolebką cywilizacji europejskiej.
W poniedziałek przybyliśmy na miejsce późnym wieczorem. Przygodę z odkrywaniem uroków tego uroczego zakątka ziemi zaczęliśmy wtorkowym rankiem spacerując po mieście i nad brzegiem morza oraz czerpaliśmy radość z ciepłego południowego słońca.
Po południu miało miejsce spotkanie integracyjne w zaprzyjaźnionej szkole w Patras, gdzie wszystkich przybyłych powitała cała społeczność tej szkoły. Oprócz serdecznych słów był tort powitalny oraz degustacja tradycyjnych potraw greckiej kuchni, a także pokaz tańców greckich, które prezentowane były także w kolejnych dniach.
W środę uczestniczyliśmy w licznych zajęciach. Uczniowie brali udział w lekcjach, nauczyciele odbyli spotkania szkoleniowe. Był czas na zwiedzenie szkoły, a uczniowie greccy uczyli przyjaciół swych narodowych tańców oraz piosenek. Wszyscy uczestniczyli również w zajęciach sportowych. Duże wrażenie wywarł na nas spektakl muzyczny prezentujący fragment historii greckiego narodu.
Wieczorem spacerowaliśmy po urokliwych ulicach miasta i obejrzeliśmy wystawę karnawałowych strojów.
Na czwartek zaplanowane były wycieczki. Tuż przed wyjazdem wszyscy złożyli życzenia uczniowi naszej szkoły Radkowi, który tego dnia świętował piętnaste urodziny. Życzenia stu lat, wyśpiewane w pięciu językach, z pewnością zapamięta na długo.
Tego dnia zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne, które gromadzi pamiątki z historii Patras od prehistorii do późnego okresu rzymskiego. Widok tak licznych eksponatów zrobił na nas ogromne wrażenie.
Po tej cennej lekcji historii wróciliśmy do szkoły, aby wziąć udział w obchodach Święta Suvlaków- pieczonego na ruszcie mięsa w formie szaszłyków, tradycji okresu karnawału, które jest pożegnaniem z mięsem na okres przed Wielkim Tygodniem. W całym mieście odbywa się wspólne pieczenie i częstowanie się mięsem. Uczestniczyliśmy także we wspaniałej zabawie z tańcami na boisku szkolnym, skąpanym w ciepłych promieniach słońca
W piątek czekała na nas kolejna wspaniała przygoda- wizyta w starożytnej Olimpii, która od ok. XII w. p.n.e. była ośrodkiem kultu Zeusa, od 776 roku p.n.e. miejscem igrzysk olimpijskich. W 1989 roku stanowisko archeologiczne w Olimpii zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W Muzeum Archeologicznym obejrzeliśmy wiele wspaniałych pamiątek, m.in. posągi: Hermes z małym Dionizosem i Nike z Olimpii oraz wiele innych.
Zwiedziliśmy także Muzeum Historii Starożytnych Igrzysk Olimpijskich, którego zbiory obejmują artefakty związane z starożytnym sportem znalezione w innych miejscach w Grecji.
Zobaczyliśmy białe marmury zrujnowanych świątyń oraz fundamenty zabudowań służących niegdyś za miejsca treningów sportowców, czyli: gimnazjonu, palestry i stadionu. Mogliśmy podziwiać liczne pozostałości zabudowań, z zachowanymi kolumnami, a także miejsce, w którym niegdyś płonął olimpijski ogień. Skorzystaliśmy z możliwości przebiegnięcia się po stadionie olimpijskim, aby poczuć się przez chwilę jak zawodnik starożytnych igrzysk.
W sobotę od rana byliśmy w szkole. Uczyliśmy się m.in. sztuki wykonywania ikon. Kolejnym punktem programu była wizyta w Achaia Clauss, winiarni położonej w Patras. Została ona założona w 1861 roku przez Bawarskiego Gustawa Claussa. Jest ona najbardziej znana ze swojego czerwonego wina, Mavrodaphne. Winiarnia Achaia Clauss ma wiele powierzchni magazynowych o łącznej pojemności około 7500 ton. Dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że przez lata wiele ważnych osób odwiedziło Achaję Clauss Wśród nich byli: cesarzowa Sissy z Austrii, generał Montgomery, Alexander Fleming, Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej, Aristotelis Onassis, Omar Sharif, król Gustaw Adolf ze Szwecji i wielu innych znakomitych gości.
Tego dnia widzieliśmy także Most Rio. Jest to most wantowy (długość 2883 m, szerokość 27,2 m) pomiędzy Zatoką Patraską po stronie zachodniej, a Zatoką Koryncką po stronie wschodniej. Został oddany do użytku 7 sierpnia 2004 roku, tuż przed inauguracją XXVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Most znacznie przyspieszył podróż między kontynentem a Peloponezem.
Ostatnim punktem sobotniej wycieczki była neobizantyjska bazylika archikatedralna św. Andrzeja, który w czasach Nerona przybył do Patras, aby szerzyć chrześcijaństwo. W 65 lub 70 został aresztowany i skazany na ukrzyżowanie głową w dół, na krzyżu w kształcie litery "X". Mieszkańcy miasta są dumni z tego, że po burzliwych dziejach, relikwie głowy apostoła oraz relikwie krzyża, na którym umarł św. Andrzej są przechowywane w bazylice, według tradycji w miejscu kaźni świętego.
Wieczór upłynął na wspólnej zabawie integrującej przybyłych gości z uczniami, rodzicami, nauczycielami szkoły. Odbyła się ona na terenie Uniwersytetu Patraskiego. Wesoła zabawa w karnawałowych strojach świetnie przygotowała nas do parady, która miała miejsce na głównych ulicach miasta w niedzielne przedpołudnie. Udział w tradycyjnych obchodach, kończących karnawał w Patras, był dla nas niezapomnianym przeżyciem. Na ulicy zebrali się wszyscy uczniowie szkół wraz z nauczycielami i rodzinami. Społeczności każdej ze szkół, w pięknych przebraniach, tańcząc, przemierzyli główne ulice Patras. Było bardzo głośno i radośnie.
Na koniec był czas na spotkanie ewaluacyjne oraz kolację pożegnalną. Żal nam było żegnać naszych przyjaciół, ale nasz pobyt szybko dobiegł końca. W poniedziałek wczesnym rankiem wyruszyliśmy na lotnisko w Atenach, skąd samolotem przylecieliśmy do naszej chłodnej, ale jakże kochanej ojczyzny, gdzie czekały stęsknione rodziny.
Zapraszamy do fotorelacji w albumie fotograficznym.