• WF z AWF- czas start!

          • Ruszył  program „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”. Kiedy tylko dzieci wrócą do zajęć stacjonarnych w szkołach, będą mogły wziąć udział w dodatkowych zajęciach sportowych. W kwietniu rozpoczyna się jego pierwszy etap, czyli przygotowanie nauczycieli przy współpracy specjalistów z Akademii Wychowania Fizycznego, program pomoże uczniom wrócić do sprawności fizycznej. Z naszej szkoły chęć udziału w projekcie zgłosiło 4 nauczycieli. Wychowawcy z klas 1-3 oraz nauczyciel wychowania fizycznego.

          • Organizacja nauki w szkołach i placówkach po feriach - MEN

          • Warszawa, 14 stycznia 2021 r.

             

            Organizacja nauki w szkołach i placówkach po feriach

             

            Od poniedziałku, 18 stycznia br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych, a także uczniowie szkół specjalnych wracają do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym. Nadal będzie można realizować praktyczną naukę zawodu w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego nadal będą się uczyć zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego. Przedstawiamy szczegóły dotyczące organizacji funkcjonowania szkół i placówek po feriach.

            Nauka w klasach I-III szkół podstawowych

            W okresie od 18 do 31 stycznia 2021 r. nauka w klasach I-III szkoły podstawowej będzie odbywała się stacjonarnie. Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom, opracowaliśmy wytyczne MEiN, MZ i GIS w sprawie reżimu sanitarnego dla tych klas.

            Nauka w szkołach i placówkach specjalnych

            Od 18 stycznia br. do szkoły wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

            Podobnie jak przed feriami dyrektorzy szkół podstawowych specjalnych w zakresie dotyczącym klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, decydują o trybie nauczania i prowadzenia zajęć.

            Ograniczenie funkcjonowania, tak jak do tej pory, nie będzie dotyczyło szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii ze względu na specyfikę ich działania.

            Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym

            Od poniedziałku, 18 stycznia br. szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe,

            na takich zasadach jak przed feriami, mogą prowadzić kształcenie praktyczne z zachowaniem reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.

            Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.

            Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

            Praktyki zawodowe w zawodach morskich ze względu na swoją specyfikę nie podlegają ograniczeniu w zakresie dopuszczalnej liczby godzin w tygodniu.

            Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, nadal mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.

            Nauka zdalna na terenie szkoły dla uczniów potrzebujących wsparcia

            Dyrektor szkoły nadal ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić uczniom realizację zajęć zdalnych w szkole (dotyczy szkół podstawowych ogólnodostępnych i integracyjnych), którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub z powodu innych ważnych przyczyn nie mogą uczyć się w domu.

            Opieka świetlicowa dla najmłodszych uczniów

            Dyrektorzy szkół podstawowych, w tym artystycznych, w których jest prowadzone kształcenie ogólne w zakresie podstawy programowej, są zobowiązani do prowadzenia działalności opiekuńczej dla uczniów klas I-III.

            Działalność domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych

            Zamknięte będą publiczne i niepubliczne domy wczasów dziecięcych i szkolne schroniska młodzieżowe. Placówki te organizują dla dzieci i młodzieży zajęcia na terenie swoich obiektów. Z uwagi na ograniczenia związane z epidemią obecnie nie mogą realizować swoich statutowych zadań.

            Konsultacje dla zdających egzaminy

            Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

            Organizacja konkursów, olimpiad lub turniejów w szkole, centrum lub placówce

            Podobnie jak przed feriami dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

            Szkolenie sportowe w szkołach i oddziałach sportowych oraz szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego

            Zachowujemy również możliwość realizacji szkolenia sportowego w tych oddziałach i szkołach w formie stacjonarnej, tj. w miejscu ich prowadzenia.

            Wytyczne MEiN, GIS i MZ dla szkół

            Przypominamy, że wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowaliśmy wytyczne dla dyrektorów szkół. Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa zarówno uczniów, jak i kadry pedagogicznej, a także rodziców.

            Wytyczne te w dużym stopniu opierają się na zapisach znanych już m.in. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

            Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi

             

            Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

             

             

            Departament Informacji i Promocji

            Ministerstwo Edukacji i Nauki

             

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

            Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj w którym od 5 lat toczy się wojna przez co miliony dzieci pozbawione są swoich praw. 

            W sytuacji, kiedy dla zdrowia swojego i innych musimy zachować bezpieczny dystans, bądź pozostać w izolacji, postarajcie się, aby 20 listopada w Waszych domach zagościł kolor niebieski. Niebieski rysunek przyklejony na szybie okna to doskonały pomysł pokazania solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie.

            Nasza szkoła przyłączyła się do akcji UNICEF. Do końca stycznia 2021 będziemy podejmować szereg aktywności, których celem jest pomoc dzieciom w Jemenie. Zachęcamy do aktywnego udziału.

             

          • Akcja MEN "Szkoła do hymnu"

          • Zapraszamy  do wspólnego udziału w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii proponujemy wspólne śpiewanie w danej klasie lub grupie (dla tych, którzy będą tego dnia w szkole) lub połączenie się za pomocą komunikatorów i zaśpiewanie hymnu on-line.

          • Bierzemy udział w akcji MEN " Szkoła pamięta"

          • #SzkołaPamięta

            Szkoła Pamięta– idea akcji

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

            W ramach programu biblioteka szkolna proponuje dwa zadania:

            1. Odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji multimedialnej na ten temat.

            2. Zapalenie zniczy w swojej miejscowości na grobie lokalnych bohaterów - dokumentacja w formie zdjęć.

            Wykonane zadania/zadanie przesyłamy w e-dzienniku do pani bibliotekarki / termin zakończenia działań: 6.11.2020r/

             

             

          • Informacja o stypendiach

          • INFORMACJA DOTYCZĄCA                STYPENDIÓW  SZKOLNYCH  

            W ROKU SZKOLNYM  2020/2021

             

            Realizacją świadczeń w formie stypendiów szkolnych zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Garwolinie.

            Stypendium szkolne możne uzyskać  uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo – wychowawczej, alkoholizm lub inne uzależnienie a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

            Pomoc materialna przysługuje:

            1. uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych
            2. wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno – wychowawczych do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki

            Warunki przyznania uprawnień do stypendium szkolnego:

            - Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może przekroczyć 528 zł.

            - Dochód oblicza się na podstawie art. 8 ust. 3 – 13 ustawy o pomocy społecznej

            - Kwota dochodu z 1ha przeliczeniowego wynosi 308 zł.

            - Stypendium nie przysługuje uczniom klas zerowych oraz uczniom, którzy nie zamieszkują na terenie Gminy Garwolin.

            Termin i sposób załatwiania :

            Wnioski należy składać w siedzibie Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej w Garwolinie ul. Mazowiecka 16.

            Termin składania wniosków od 1 września do 15 września.

            Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania stypendium szkolnego można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Garwolinie ul. Mazowiecka 16 pokój nr 5, tel: 25 6820560 wew. 39,56 w godzinach pracy Ośrodka tj:      poniedziałek   8:00 – 17:00

                                                                        wtorek – czwartek  8: 00 - 16:00

                                                                         piątek  8;00 – 15:00

             

             

          • List Ministra Edukacji Narodowej

          • MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ

            DARIUSZ PIONTKOWSKI

            Warszawa, 28 sierpnia 2020 r.

             

             

             

             

            Szanowni Państwo,

            Dyrektorzy i Nauczyciele,

            Drodzy Uczniowie i Rodzice,

             

            wkrótce rozpoczniemy nowy rok szkolny 2020/2021. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków. Decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęliśmy po wielu rozmowach i konsultacjach z ekspertami. Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja, podobnie jak wiele innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, powinna funkcjonować w sposób zbliżony do tego sprzed pandemii. Powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach zaplanowała również zdecydowana większość państw europejskich.

             

            Kształcenie na odległość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Przedłużająca się izolacja może w dalszej perspektywie przynieść wiele negatywnych skutków. Chodzi nie tylko o rozwój intelektualny i mniejszą efektywność procesu kształcenia na odległość, ale również o przygotowanie młodego człowieka do dorosłości, do życia w społeczeństwie, które w dużym stopniu kształtuje się w środowisku szkolnym.

             

            Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców – to nasz priorytet. Dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w przypadku większego zagrożenia epidemicznego pozwolą na wprowadzenie adekwatnych do danej sytuacji działań i środków. Stworzyliśmy elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym zarówno dla całej szkoły, jak i poszczególnych oddziałów. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki.

             

            Stale współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym i na bieżąco reagujemy na sytuację. Wspieramy dyrektorów i organy prowadzące w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Umożliwiamy dyrektorom zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji na potrzeby szkół. Przekażemy szkołom również termometry bezdotykowe. Środki te będą bezpłatnie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia.

             

            Wszystkim nam zależy na bezpiecznym powrocie dzieci do szkół. Chcemy, aby uczyły się one razem z rówieśnikami, przy wsparciu ze strony nauczycieli i dyrektorów. Jestem przekonany, że wspólne, odpowiedzialne działania ograniczą ryzyko oraz pozwolą na funkcjonowanie szkół i placówek w tradycyjnej formule.

             

            Nowy rok szkolny to, obok kwestii związanych z bezpieczeństwem, także nowe wyzwania edukacyjne i kierunki działania. Chcemy, aby nauka w szkole rozwijała umiejętności, które pozwolą młodym ludziom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Stąd nacisk na kształtowanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności u uczniów. Ważnym elementem edukacji powinno być także stałe rozwijanie kompetencji cyfrowych, w tym bezpieczne i efektywne korzystanie
            z nowych technologii.

             

            Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka – uczy szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. Rok 2020 to rok wielu rocznic historycznych ważnych dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i pamięci zbiorowej. W maju świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, a w sierpniu – 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wkrótce obchody podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, a także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Znajomość tych wydarzeń jest kluczowa zarówno dla patriotycznego wychowania młodego pokolenia, jak również dla lepszego i pełniejszego zrozumienia procesów, które dzieją się współcześnie. Chciałbym, aby te rocznice znalazły należne im miejsce w toku edukacji.

             

            Nie możemy zapomnieć o wychowaniu uczniów nie tylko na dobrych obywateli, ale i po prostu dobrych ludzi. Kształtowanie właściwej postawy moralnej młodego pokolenia Polaków to także bardzo ważne zadanie szkoły.

             

            U progu nowego roku szkolnego życzę wszystkim, aby był on spokojny i bezpieczny, a także obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze. Jestem przekonany, że wytrwałość w nauce i konsekwentne rozwijanie swoich talentów pozwoli uczniom osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce i w czerwcu przyszłego roku z dumą odebrać szkolne świadectwa.

             

             

            Z wyrazami szacunku

             

             

            Dariusz Piontkowski

            Minister Edukacji Narodowej

          • Rozpoczęcie roku szkolnego

          • Drodzy Uczniowie i Rodzice, 

            1 września, zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego do naszej szkoły:

            klasa I godz. 9:00

            klasa II,III,IV - 10:30

            klasa V,VI,VII,VIII - godz. 12:00

            oddział przedszkolny godz. 13:00

            Spotkania z dyrektorem i wychowawcami odbędą się na tartanie, jeśli będzie padał deszcz,  to w sali gimnastycznej. Prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości.

            Jeżeli spotkanie będzie w sali gimnastycznej to prosimy rodziców o założenie maseczek zakrywających usta i nos.

            O godz. 8:00 wszyscy chętni mogą wziąć udział we mszy świętej w Kościele Parafialnym pod Wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej.

            Zapraszamy.

          • Wyprawka dla I klasy 2020/2021

          • Wyprawka ucznia klasy ucznia klasy I w roku szkolnym 2020/2021

             

            1. Piórnik (wyposażony w następujące przybory, które dziecko nosi codziennie):

             - dwa ołówki

            - temperówka (najlepiej zamykana)

            - gumka do ścierania

            - nożyczki

            - klej w sztyfcie linijka

            - liczydło

            2. Zeszyty (w okładkach, podpisane)

            - w trzy linie A4 32 – kartkowy,

            - w trzy linie A5 16- kartkowy (do dyktand)

            - w kratkę A4 32 – kartkowy

            - zeszyt do nut

            3. Materiały do zajęć plastyczno – technicznych (podpisane):

            - blok techniczny biały A4

            - blok techniczny kolorowy A4

            - blok rysunkowy kolorowy A4

            - plastelina

            - farby plakatowe – pędzelek cienki i gruby, kubeczek na wodę

            4. Zajęcia ruchowe – spodenki i białka koszulka.